online žádost
Půjčka
Nenáročná půjčka
Až 300 000 Kč Ihned
Vysoká dostupnost
Půjčka na účet
Až 4.500 Kč
Dostupná půjčka
Bez komplikací
OnlineŽádosti.cz > Hypotéka >Jak postupovat při vyřízení hypotéky
  Finanční instituce:
  Infoservis:

Vyřízení hypotéky

Už nechcete bydlet v podnájmu nebo u rodičů? Nemáte dostatek financí a rozhodli jste si postavit svůj vysněný dům? Řešením je hypotéka. Přinášíme pár informací jak postupovat při vyřizování hypotéky. Které kroky je nutné provést, tak aby se vyřízení hypotéky neprotahovalo.Stavba a pořízení bydlení

Pro ty, kteří se rozhodli koupit již dostavěný dům nebo hotový byt, je vyřizování daleko jednodušší než pro ty, kteří se rozhodli pro stavbu. Tímto majetkem se dá za hypotéku ručit. U obou variant je však rozhodující vybrat si tu správnou banku.

Která banka je ovšem správná není jednoduché říci. Naše rada zní, domluvte si schůzku u více bank, porovnejte nabídky a pak se rozhodněte. Před konečným rozhodnutím, kde budete nakonec hypotéku čerpat, v žádném případě nepodepisujte smlouvy a už vůbec neplaťte žádné rezervační poplatky. Pokud by Vám banka hypotéku neschválila, můžete se dostat do problémů s realitní kanceláří nebo stavební firmou.

V případě, že se rozhodnete pro stavbu nového domu, je ideálním řešením koupit pozemek za vlastní peníze. Schválení hypotéky, kde můžete něčím ručit, v tomto případě pozemkem, bývá jednodušší. Zástavou je tak pozemek, případně i rozestavěná stavba. Pokud potřebujete půjčit i na pozemek, bývá vyřízení složitější. Je potřeba ručit jinou nemovitostí nebo zajistit ručitele. Některé banky řeší půjčku na bydlení směnkou.

Kroky pro získání hypotéky:

1.hypoteční kalkulačky

Před tím, než si domluvíte schůzku v bance, použijte webové hypoteční kalkulačky, které najdete na stránkách bank. Kombinujte různou výši splátek i dobu splácení. Zohledněte i ostatní Vaše závazky, splátky úvěrů či kreditních karet. V závěru Vám musí zůstat finanční rezervy na běžný život.

2. Vyberte si z několika nabídek

Výsledky webové kalkulačky mohou být jiné, než Vám nakonec banka nabídne. Najděte si čas, navštivte několik bank a porovnejte si jejich nabídky.

3. Dokumenty

Banka bude chtít prokázat Vaši totožnost a potvrzení o příjmech a výdajích.  Podnikatelé musí předložit daňová přiznání a zaměstnanci dokládají výpisy z účtu za poslední tři měsíce. Pokud budete ručit nemovitostí, je třeba předložit výpis z katastru. Pokud se bude jednat o stavbu, přineste stavební povolení a projektovou dokumentaci.

4. Posouzení žádosti

Banka bude v lhůtě jednoho až dvou týdnů Vaši žádost prozkoumávat. Zkontroluje všechny dokumenty, v případě kladného posouzení, můžete přijít podepsat smlouvu. I zde se nezapomeňte informovat na všechny poplatky za uzavření smlouvy, vedení účtu atd. Popřípadě si zjistěte, kolik zaplatíte v případě předčasného splacení. Než přistoupíte k podpisu smlouvy, vše si ještě jednou pročtěte a prostudujte.

5. Splatnost a fixace

Splatnost hypotečního úvěru se pohybuje od 5 do 30 let. Optimální doba splácení je 15 - 20 let. Pokud chcete nižší splátky, zvolte si delší dobu splácení. Součástí smlouvy je kromě úrokové sazby také  doba fixace, tj. lhůta po kterou smluvená úroková sazba platí. Po vypršení fixace je dle aktuálních podmínek na trhu určena sazba nová.

6. Nezapomeňte na pojištění

Splácet hypotéku budete desítky let, proto je dobré uvažovat o pojištění. Můžete pojistit sebe, jde o tzv. pojištění schopnosti splácet, pro případy pracovní neschopnosti a ztrátě zaměstnání. A rozhodně budete muset pojistit i budoucí nemovitost.

7. Čerpání úvěru

Na konci vyřízení po Vás banka bude chtít sepsat zástavní smlouvu o pozemek nebo nemovitost, kterou budete za hypotéku ručit. Dokumenty o zástavním právu se vkládají do katastru nemovitostí. Následně banka uvolňuje peníze.


Publikováno 16.4.2013

  Infobox:
OnlineŽádosti.cz - specializovaný informační web o finančních produktech.

Poskytovatelé a typy půjčekVšechna práva vyhrazena © 2010 - 2017 SIALINI, spol. s r.o.
Komenského 3143/32, 747 21 Kravaře, IČO: 27807959, DIČ: CZ27807959
Spisová značka: C 30257 vedená u rejstříkového soudu v Ostravě

Nejsme poskytovatelem ani zprostředkovatelem půjček a finančních produktů. Stránky obsahují marketingové prvky finančních institucí.