nahoru

Domácnosti se stále zadlužují. Na co si dát největší pozor?

Ekonomický růst a také dostupnost hypoték i jiných půjček zapříčinil v posledních letech nejen zvýšení životní úrovně, ale i poměrně vysoké procento domácností i jednotlivců, kteří se zadlužili.

Roste počet zadlužených domácností

Z nejnovějších průzkumů vyplývá, že růst zadluženosti některých domácností každoročně stoupá. Dluhy domácností rostou dokonce rychleji, než roste jejich příjem a pro banky to může znamenat velké riziko. Takto zadlužené domácnosti mohou mít v budoucnu vliv na případný negativní vývoj ekonomiky.

Úvěry na bydlení

Velký podíl na zadluženosti domácností mají především úvěry na bydlení, které byly za předešlé roky velmi výhodné s nízkým úrokem. Za poslední rok dosáhly nejvyšší hodnot a od té doby se drží blízko historických maxim. Nejvyšší riziko představují hypotéky, které byly poskytnuty nad 90% hodnoty nemovitosti.

Zvýšení úroků u hypoték

Úrokové sazby hypoték byly ještě v loňském roce na historických minimech. Toto lákalo mnoho lidí k využívání výhodných nabídek na půjčky na bydlení. Taková nabídka oslovila řadu lidí, ale je třeba si uvědomit, že nízký úrok nemusí být garantován po celou dobu splácení. Fixace úroku u hypoték trvá nejdéle pět let, a po této době se měsíční splátka může zvýšit i na takovou úroveň, která nebude pro dlužníky přípustná a leckoho může dostat do finanční tísně.

Domácí rozpočet a finanční rezerva

Před každým rozhodnutím o půjčce musí být člověk srozuměn s tím, zda bude mít finance na pravidelné splácení. V první řadě musí mít rezervu pro případ, kdy by nastaly komplikace jako ztráta zaměstnání nebo jiné větší výdaje, které by spolykaly velkou část z výplaty nebo našetřených peněz. Člověk se zkrátka musí řídit domácím rozpočtem a vlastní peněženkou. Nejefektivnější formou šetření je pravidelné odkládání pevné částky z každé výplaty, ať už na účet v bance nebo jen tak do obálky. Tyto peníze pak slouží jako finanční rezerva a okamžitá pomoc při finanční tísni. Samotná rezerva by měla být v takové výši, aby vystačila na pohodlný život na 3 až 6 měsíců při jakémkoliv výpadku příjmu.

Mějte rezervu ve formě spořícího účtu

Heslem dnešní doby je mít všechno a hned. Proto se mnozí neúměrně zadlužují a zapomínají šetřit a vyžadují si stále častěji půjčku ihned na účet. Dobrý návyk je šetřit si i mimo běžný účet. Takto nehrozí okamžité a neuvážené utrácení. Pro tyto případy je ideální spořící účet, který má většinou lepší úrok než termínovaný vklad a peníze se tak mohou zajímavě zhodnotit. Nastavením trvalého příkazu na převod z běžného na spořící nebudete muset nic hlídat. Kolik spořit už je na každém, ale doporučuje se alespoň 5 procent z čistého příjmu.

Publikováno 25 listopadu 2018

Poslední články: