nahoru

Tipy, které pomohou nejen při plánování půjčky

Šetření začíná tehdy, když se skutečně odhodláte. Neodkládejte plánované změny až bude prvního v novém měsíci. Do tvorby zdravého finančního rozpočtu se pusťte hned. Chce to jen čas a poté se z těchto zásad stane zvyk. Před žádostí o půjčku si prostudujte tyto tipy.

1. Plánujte si měsíční rozpočet

Naučte se dělat měsíční rozpočet, jakýsi plán příjmů a výdajů. Abyste měli jasnou představu o tom, kolik vyděláte a kolik můžete ušetřit. Volné finance můžete investovat nebo je odkládat jako rezervu na horší časy.

2. Šetřete na spořícím účtu

Spořící účet v bance vám může sloužit k dlouhodobému ukládání volných finančních prostředků. Stačí zajít do banky a tento účet si založit. Na pokyn trvalého příkazu vám bude každý měsíc odcházet z běžného účtu vámi určená částka. Kromě periodicity budete mít jistotu, že vám peníze někdo doma neukradne.

3. Nezapomínejte na finanční rezervu

Z výplaty se snažte alespoň malou částku peněz odkládat bokem. Optimálně byste si z vašich měsíčních příjmů měli ušetřit 10%. V případě, že se objeví nečekané výdaje, jako třeba nutnost nechat opravit auto nebo si koupit nový spotřebič, který dosloužil, máte jednoduše peníze ihned a nemusíte tuto situaci řešit půjčkou.

4. Splácejte své závazky včas

Nejen banky, ale i další finanční instituce mají rádi bezproblémové klienty, jejichž příjmy jsou stabilní. Před schválením půjčky je každý klient posouzen a zkoumá se úvěrová historie. Z tohoto průzkumu vychází tzv. bonita klienta. Čim je klient bonitnější, tím větší je šance získat výhodnější půjčku. Poskytovatelé půjčky zajímá, jak jste spláceli v minulosti a zda nemáte negativní záznam v registrech dlužníků.

5. Zkuste to bez kontokorentu a kreditní karty

Záporný zůstatek na účet svědčí o neefektivním plánování výdajů. Nevyužívaný kontokorent, neboli povolené přečerpání na vašem běžném účtu toho může hodně pokazit. I taková nevyřešená drobnost může ovlivnit vaše úvěrové skóre, na jehož základě můžete nebo nemusíte získat půjčku. Obdobný problém může být i kreditní karta. Pokud ji pravidelně nepoužíváte domluvte se v bance na jejím zrušení.

6. Ručení dobře zvažte

Pokud se dostanete do situace, kdy po vás bude rodina nebo známí požadovat ručení, ​​dobře si tento krok promyslete. Zde více než jinde platí pořekadlo: Za dobrotu na žebrotu. Jako ručitel se zavazujete splácet dluhy, pokud dlužník splácet přestane, což se ve většině případů děje.

Publikováno 31 prosince 2018

Poslední články: