nahoru

Pozor na dluhy

Než si vezmete jakoukoli půjčku, mějte na paměti, že výška splátek všech vašich úvěrů by neměla překročit třicet procent rodinných příjmů. Určitě by jste se nechtěli dostat do situace, kdy se díky neuváženému půjčování dostanete na dno. Navíc si musíte být jistí, že i v případě ztráty zaměstnání budete schopní splácet půjčku bez problémů, alespoň půl roku.

Klasický scénář

V době, kdy máte práci na výdajích nešetříte. Naopak, mnohdy se rozhodnete pro koupi něčeho nového, například auta. Potřebnou hotovost ale nemáte, a tak se rozhodnete pro půjčku. Nejčastěji se obrátíte na banku, kde vám díky pravidelným příjmům půjčí a můžete vyrazit na nákupy. Nějakou dobu je vše bez problémů, ale náhle přejdete o práci a není z čeho splácet. Situace se ještě zhorší po tom, co se zadlužíte na kreditní kartě, vezmete si další úvěr, třeba od nebankovní společnosti, kde jsou úroky vyšší než v bance. Ani nevíte jak a dluhový kolotoč se roztočí naplno. Při nedostatku peněz nejen nezvládáte splácet půjčku, ale můžete mít problém i s platbami za energie, nájem, pojištění nebo telefon.

Nesplacené úvěry a půjčky

Takový scénář se nemusí vůbec uskutečnit, kdyby jste si vytvořili finanční rezervu. Zkrátka se nevyplatí, hasit dluhy dalšími, nezřídka předraženými úvěry. Podle statistik lidé nezvládají splácet okolo osmi procent všech spotřebitelský úvěrů. Upomínka z banky přichází již po několika dnech od neuhrazení splátky. V případě delší doby v prodlení se splátkami, vzniká zápis v bankovním úvěrovém registru. To by mohlo zkomplikovat možnost vzít si další úvěr v jiné bance. Po několika měsících nesplácení, posune banka celý dluh i s úroky na exekutora. Ten může dle zákona požadovat zablokování účtu, srážky ze mzdy nebo může zastavit majetek, aby mohlo dojít k dražbě a tím zajistí vyplacení dlužných částek.

Co dělat?

Jakmile si uvědomíte, že budete mít pravděpodobně se splácením problémy, oslovte společnosti, kterým peníze dlužíte. Požádejte o odklad splátek a především se snažte aktivně hledat práci v případě, že jste o ni přišli. Pokud práci máte, ale plat nestačí, je dobré vzít si ještě brigádu, alespoň na dobu nezbytně nutnou. Z vydělaných peněz zaplaťte dluh s nejvyššími úroky. Nejdříve se musíte zbavit nejdražší půjčky.

 • Vytvořte si finanční rezervu

  Většina lidí se zadluží, protože podcení riziko ztráty zaměstnaní nebo si neuvědomí, že úraz a dlouhodobá nemocenská může znamenat výrazné snížení příjmů. Většina problémů v rodině vzniká při nedostatku peněz, proto je dobré šetřit. Za ideální finanční rezervu jsou považovány tři měsíční platy. Půjčování roztáčejí „velké oči " a překračování reálných možností. První půjčka nemusí znamenat problém, ale následně mají většinou lidé tendenci si brát další a další půjčky, a to především u nebankovních společností, protože banky jim už nejsou ochotné půjčit. Když si někdo bere půjčku, aby zaplatil jinou půjčku, je to varovný signál, že něco není v pořádku. Další půjčky jsou jen dočasným řešením a v důsledku bludným kruhem, kdy se měsíční splátky pouze zvyšují.

 • Konsolidace půjček

  Pokud máte několik úvěru, ať už spotřební úvěry nebo hypotéku, a řádně je splácíte, můžete v bance požádat o sloučení všech půjček do jedné, tzv. konsolidaci úvěrů. Výhoda je ve splácení jen jedné nižší částky, než byly v součtu všechny původní.

Kdy si půjčit?

Než se vůbec rozhodnete vzít si jakýkoliv úvěr, zvažte, zda na jeho splácení budete mít i za rok. Půjčte si jen tolik, kolik můžete reálně z vaše platu splácet tak, aby vám zůstalo na živobytí. Jediný smysluplný úvěr je na bydlení nebo na promyšlené podnikaní. Určitě si neberte půjčku na dovolenou nebo na dárky.

 • Zvážení rizikových faktorů

  Zvážit půjčku by měli především určité skupiny lidí. Ti, co nemají žádnou anebo minimální finanční rezervu. Lidé pracující v sezónně nebo v nestabilním zaměstnání. Mladí rodiče s dětmi, kteří nemají vlastní bydlení ani našetřeno a také lidé se zdravotními problémy a nejistými příjmy.

  • Publikováno 21 ledna 2018

Poslední články: