nahoru

CNCB nebankovní registr

CNCB nebankovní registr - CZECH NON BANKING CREDIT BUREAU slouží především nebankovním institucím k získání informací, zda klient neměl v minulosti problémy splácet nějaký úvěr, či půjčku. Mít záznam v některém z registru dlužníku je velmi nežádoucí záležitost. Člověk mnohdy ani nemusí vědět, že se jeho jméno v některém z registrů nachází. O to větší šok a překvapení pak zažije, když se s odstupem času dozví, že je v registru veden. Nejčastěji se to stává při žádostech o půjčku či hypotéku nebo jiný druh spotřebitelského úvěru. V takovém případě přichází na řadu půjčka bez registru.

Úvod > Články > CNBC

CNBC – Nebankovní Registr Klientských Informací

Tato společnost funguje od svého založení v roce 2004 jako zprostředkovatel informací o platební morálce mezi věřitelskými subjekty, jakými jsou úvěrové nebo leasingové společnosti, a jejími klienty - fyzickými a právnickými osobami. CNCB tak eviduje od věřitelů údaje o jejich klientech, zpracovává je a může je poskytnout svým uživatelům, například společnostem: Banka Creditas, Bohemia Energy Finance, Cofidis, ČSOB Leasing, Essox, Home Credit, Moneta Leasing, Provident, Zaplo, Zonky a dalším.

Co je to registr dlužníků?

Registr dlužníků nebo též úvěrový registr je seznam fyzických i právnických osob, kteří mají vůči svému věřiteli závazek, dluh nebo nespou nahlížet všechny ekonomické subjekty, které jsou členy registru, aby se popřípadě vyvarovali nespolehlivým klientům. V Česku existuje několik registrů - bankovních i nebankovních.

Jaké záznamy evidují registry?

Registry shromažďují nejen negativní, ale i pozitivní údaje o klientech. Ty pak významně ovlivňují bonitu. Ekonomické subjekty se z registrů dozví totožnost dlužníka, počet stávajících úvěru nebo půjček a jejich výši. Dále pak historii splácení a výšku jednotlivých splátek, i to, zda splácel řádně nebo po splatnosti. Tyto základní informace mohou doplňovat informace o ručitelích, spolužadatelích i o předmětech ručení movitých i nemovitých. Všechny tyto informace zůstávají v registrech po celou dobu splácení i několik let poté.

Do registru se můžete dostat snadno

Stačí jen malý prohřešek se splácením, jedna opožděná neuhrazená splátka a problém je na světě. Nebankovní instituce navíc nepotřebují k nahlédnutí do registrů váš souhlas. Ten se totiž uděluje již při zprostředkování služby. Proto je dobré hlídat si všechny platby, protože i ten nejmenší záznam v rejstříku snižuje vaši důvěryhodnost a bonitu a v budoucnu z této „banality“ můžete mít velký problém, například ve smyslu neschválení půjčky nebo hypotéky. I když poskytovatelé půjček zpracovávají žádosti individuálně a malé prohřešky tolerují, není nic jednodušší než problémům předcházet.

Žádost o výpis z registru

Informace v registrech se pravidelně aktualizují a jsou k dispozici i běžné populaci. Pokud máte zájem o výpis je nutné navštívit web: www.kolikmam.cz, kde si snadno požádáte o výpis z registrů. Tak získáte kompletně informace o svých závazcích případně dluzích či nedoplatcích. Stačí uhradit poplatek, který u on-line verze činí 100 korun včetně DPH a výpis vám přijde v elektronické podobě. Papírový výpis je dražší, stojí 200 korun a navíc zaplatíte poštovné. Výpis z registru bude obsahovat pozitivní i negativní informace o platební morálce.

CBCB bankovní registr

Dále existuje také CBCB Bankovní registr, který slouží především bankovním institucím k získání informací, zda klient neměl v minulosti problémy splácet nějaký bankovní úvěr.

Registr Solus

Dalším registrem, který může zkomplikovat schválení půjčky je SOLUS, nebankovní združení poskytovatelů půjček a dalších služeb, jako poskytovatelé energií, nebo telelkomunikací.

Publikováno 6 ledna 2019

Poslední články: