nahoru

Úvěrové registry dlužníků

Co je to úvěrový registr, k čemu slouží a jaké informace se do něj zapisují? Jaké existují registry a jaký mají vliv na schválení půjčky?

Registr nerozhoduje o schválení

Registr nerozhoduje o schválení či odmítnutí půjčky, ale pouze poskytuje informace o klientovi a jeho předešlých úvěrech. Je tedy jedním z hlavních kritérií pro schválení, podobně jako výše příjmu. Rozhoduje úvěruschopnost, schopnost splácet a vaše celková bonita. Některé společnosti mohou drobné záznamy v registru tolerovat a poskytují takzvané půjčky bez registru.

Registr Solus

Hlavní myšlenkou registru dlužníků SOLUS je snížení počtu dlužníků a jejich opětovného nenavyšování. Samozřejmě jako hlavní priority systému jsou jmenovány zlepšení vymahatelnosti a dostupnosti.

CBCB - Czech Banking Credit Bureau.

Slouží především bankovním institucím k získání informací, zda klient neměl v minulosti problémy splácet nějaký bankovní úvěr. CBCB provozuje registr BRKI.

CNCB – CZECH NONBANKINGCREDIT BUREAU

jedná se o Zájmové sdružení právnických osob. Od roku 2004 CNCB provozuje NRKI - registr klientských informací.

BANKOVNÍ REGISTR KLIENTSKÝCH INFORMACÍ (BRKI)

Registr, který pomáhá bankám k stanovení úvěruschopnosti žadatelů o půjčku či úvěr. Na rozdíl od jiných registrů eviduje nejen negativní záznamy o nezaplacených , nebo zpožděných platbách, ale také záznamy pozitivní. Provozuje jej CBCB - CZECH BANKING CREDIT BUREAU. Jsou uložena veškerá data, která si banky navzájem vyměňují.

NEBANKOVNÍ REGISTR KLIENTSKÝCH INFORMACÍ (NRKI)

Slouží pro leasingové a úvěrové společnosti, které si vyměňují informace o bonitě, důvěryhodnosti klientů a jejich platební morálce.

Publikováno 10 června 2013