nahoru

Úvěrové registry dlužníků

Co je to úvěrový registr, k čemu slouží a jaké informace se do něj zapisují? Jaké existují registry a jaký mají vliv na schválení půjčky?

Úvod > Články > Úvěrové registry dlužníků

Registr nerozhoduje o schválení

Registr nerozhoduje o schválení či odmítnutí půjčky, ale pouze poskytuje informace o klientovi a jeho předešlých úvěrech. Je tedy jedním z hlavních kritérií pro schválení, podobně jako výše příjmu. Rozhoduje úvěruschopnost, schopnost splácet a vaše celková bonita. Některé společnosti mohou drobné záznamy v registru tolerovat a poskytují takzvané půjčky bez registru.

Registr Solus

Hlavní myšlenkou registru dlužníků SOLUS je snížení počtu dlužníků a jejich opětovného nenavyšování. Samozřejmě jako hlavní priority systému jsou jmenovány zlepšení vymahatelnosti a dostupnosti.

CBCB - Czech Banking Credit Bureau.

Slouží především bankovním institucím k získání informací, zda klient neměl v minulosti problémy splácet nějaký bankovní úvěr. CBCB provozuje registr BRKI.

CNCB – CZECH NONBANKINGCREDIT BUREAU

jedná se o Zájmové sdružení právnických osob. Od roku 2004 CNCB provozuje NRKI - registr klientských informací.

BANKOVNÍ REGISTR KLIENTSKÝCH INFORMACÍ (BRKI)

Registr, který pomáhá bankám k stanovení úvěruschopnosti žadatelů o půjčku či úvěr. Na rozdíl od jiných registrů eviduje nejen negativní záznamy o nezaplacených , nebo zpožděných platbách, ale také záznamy pozitivní. Provozuje jej CBCB - CZECH BANKING CREDIT BUREAU. Jsou uložena veškerá data, která si banky navzájem vyměňují.

NEBANKOVNÍ REGISTR KLIENTSKÝCH INFORMACÍ (NRKI)

Slouží pro leasingové a úvěrové společnosti, které si vyměňují informace o bonitě, důvěryhodnosti klientů a jejich platební morálce.

Co jsou vlastně úvěrové registry?

Jde o jakési seznamy údajů o splácení klientů, které této společnosti poskytnou banky popřípadě nebankovní či splátkové společnosti. Do těchto seznamů informací mohou nahlížet banky nebo jiné oprávněné subjekty za účelem získání informací o klientech, kteří žádají o úvěr. Banky i nebankovní společností se prostřednictvím ověřování údajů v úvěrových registrech snaží vyhnout nespolehlivým klientům, a proto přikládají velkou váhu údajům z registrů při schvalování každé žádosti o jakýkoliv úvěr či půjčku.

Co se do registrů zaznamenává?

V úvěrových registrech se neshromažďují informace o splácení nejen spotřebitelských úvěrů, hypoték nebo úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami, ale nachází se v nich také údaje o povoleném přečerpání běžného účtu - kontokorentu, případně i to, jak klient splácí úvěr z kreditní karty nebo že klient tento typ úvěru vyřízený má, ale nevyužívá jej.

Pozitivní záznam může znamenat výrazné plus

Existence samotného úvěru však vůbec neznamená negativní záznam, právě naopak. Některé registry zaznamenávají i pozitivní úvěrovou historii. Pokud má klient jakýkoliv úvěr a řádně jej splácí, je to pro banku kladná informace o chování klienta. Takový klient pak má významné plus při vyřizování jakéhokoliv dalšího úvěru, kdy je jasné, že klient splácí včas a bez problémů a toto zodpovědné chování mu zvyšuje bonitu.

Jste v registrech? Požádejte si o výpis

To jestli se vaše jméno nachází v některém z registrů se dá jednoduše zjistit. O výpis si může požádat kdokoliv - fyzická osoba, fyzická osoba podnikající či právnická osoba, která dovršila plnoletosti a je způsobilá k právním úkonům. Tyto informace se ověřují předložením občanského průkazu nebo cestovního pasu.

Výpis z bankovního či nebankovního registru vyřídíte pohodlně online na stránkách www.kolikmam.cz, tyto webové stránky provozuje spoelčnost CBCB, a.s.. Stačí vyplnit žádost a uhradit poplatek a obratem vám bude výpis zaslán buď elektronicky nebo v papírové podobě.

On-line verze výpisu stojí 100 Kč, papírová 200 Kč plus poštovné. Žádost o nebankovní či bankovní výpis musí být podaná zvlášť. Pokud požádáte o společný výpis z bankovního i nebankovního registru bude cena výhodnější, pro online verzi 180 Kč, pro listinnou 300 Kč plus poštovné.

Jak dlouho se informace v registrech uchovávají?

Informace jsou v registrech uchovávány po celou dobu trvání úvěru a navíc ještě 4 roky po jeho ukončení. Nedojde-li k uzavření smlouvy o úvěru, bude tato informace v registru 1 rok.

Publikováno 10 června 2013