nahoru

CBCB bankovní registr

CBCB Bankovní registr slouží především bankovním institucím k získání informací, zda klient neměl v minulosti problémy splácet nějaký bankovní úvěr.

Pro bankovní účely

CBCB Bankovní registr slouží především bankovním institucím k získání informací, zda klient neměl v minulosti problémy splácet nějaký bankovní úvěr. CBCB tedy czech banking credit bureau je akciovou společností od roku 2000. Hlavními akcionáři jsou samotné banky, které si mezi sebou vyměňují informace o klientech a jejich předchozích úvěrech. CBCB představuje komplexní databázi informací o úvěrech v České republice. Do registru se evidují jak špatné, tak i dobré a kladné informace o klientech. Takže pokud si člověk vezme od některé z bank úvěr, je ihned zanesen do databáze. Existují také další úvěrové registry.

Kladné nebo záporné hodnocení

Podle splácení se pak u jeho jména objeví kladné nebo záporné hodnocení, když podmínky své smlouvy nedodrží. Každá banka tak vždy před uzavřením půjčky nebo úvěru s nějakou osobou nahlédne do CBCB registru, aby zjistila důvěryhodnost, platební morálku, předchozí zkušenosti, včasnost a další vlastnosti klienta. Údaje jsou v CBCB veden vždy čtyři roky nazpět, jelikož jinak by databáze měla neúměrně rozsáhlé záznamy, což není smyslem. Všechny záznamy CBCB jsou vedeny v externí databázi společnosti v takzvaném Bankovním registru klientských informací (BRKI), kde jsou fyzicky a virtuálně uložena veškerá data, která si banky navzájem vyměňují.

CBCB nerozhoduje o půjčce

CBCB jako takový nerozhoduje o přiznání či odmítnutí půjčky, ale pouze poskytuje informace o klientovi a jeho předešlých úvěrech. Sama banka si pak rozhodne na základě těchto údajů, zda s klientem bude spolupracovat a poskytne mu půjčku či nikoliv. Pokud máte záznam v registru přichází na řadu půjčka bez registru.

CNCB nebankovní registr

Dále existuje také CNCB nebankovní registr slouží především nebankovním institucím k získání informací, zda klient neměl v minulosti problémy splácet nějaký úvěr, či půjčku.

Registr Solus

Dalším registrem, který může zkomplikovat schválení půjčky je SOLUS, nebankovní združení poskytovatelů půjček a dalších služeb, jako poskytovatelé energií, nebo telelkomunikací.

Publikováno 28 března 2012

Poslední články: