nahoru

Na co si dát pozor u realitních kanceláří

Než si vezmete jakoukoli půjčku, mějte na paměti, že výška splátek všech vašich úvěrů by neměla překročit třicet procent rodinných příjmů. Určitě by jste se nechtěli dostat do situace, kdy se díky neuváženému půjčování dostanete na dno. Navíc si musíte být jistí, že i v případě ztráty zaměstnání budete schopní splácet půjčku bez problémů, alespoň půl roku.

Reklamní triky fungují nejen při nákupu spotřebního zboží, ale častokrát se s nimi můžeme setkat také při koupi nemovitosti. Před tím, než se rozhodnete nemovitost koupit nebo si ji jen pronajmout, stojí za to, seznámit se s tím, co a hlavně jak vám makléř nabízí. Každý chce vydělat, a to platí i na realitním trhu. Určitě neplatí to, že velké realitky jsou solidnější než ty malé. Je dobré si zachovat chladnou hlavu, nenechat se opít rohlíkem a přemýšlet, zda je daná nabídka pro vás ta nejvýhodnější.

Nejčastější taktiky makléřů:

 • Nátlak ze strany makléře

  Hlavní náplní práce makléře je prodat a mít z toho zisk. Proto se můžete často setkat s tím, že po prohlídce bytu nebo domu vám oznámí, že jste dnes již třetí a těm před vámi se to moc líbilo....tak aby jste se rychle rozmysleli. Rozhodnutí je na vás, stojí za to obejít více nabídek a s rozvahou, a s ohledem na lokalitu a vaše finanční možnosti, se rozmyslet.

 • Provizi by měl platit kupující a nájemce

  V případě, kdy se byt kupuje či pronajímá, by měl provizi zaplatit nájemce či kupující. Bohužel se často u některých realitek vyskytuje požadavek o zaplacení provize obou stran, tedy prodávajícího i kupujícího. Proto je nutné si před podpisem smlouvu vždy dobře přečíst.

 • Exkluzivní zastoupení

  Konkurence je i na poli realitních nemovitostí velká a proto zbystřete, pokud vám bude makléř nabízet exkluzivní zastoupení. Je to finta, jak získat klienta jen pro sebe. V případě podpisu exkluzivní smlouvy a jejím nedodržení můžete zaplatit vysokou sankci za porušení. Není výjimkou ani takové jednání, kdy exkluzivní smlouvu podepíšete a dlouhé měsíce se nic neděje, takže nakonec nemovitost prodáte nebo pronajmete jinde a realitka, která vám v podstatě nic nezařídila bude požadovat zaplacení sankce.

 • Rezervační poplatek

  V případě zájmu o koupi či pronájem se mezi kupujícím či prodávajícím a realitní kanceláří se uzavírá rezervační smlouva. Ta má zajistit kupujícímu, že po dobu trvání smlouvy se nebude byt či dům nabízet jiným zájemcům. Součástí smlouvy je i rezervační poplatek, který se skládá po podpisu smlouvy realitní kanceláři. V případě že ke koupi nebo pronájmu nedojde, měla by realitka poplatek kupujícímu vrátit, bohužel se to v praxi mnohdy nestává. To jak, kdy a za jakých podmínek bude poplatek vrácen by mělo být ukotveno ve smlouvě. Není přípustné, aby realitka kupujícího nutila nemovitost koupit či pronajmout.

Smlouvu podepište až po důkladném přečtení

Smlouva o pronájmu či koupi nemovitosti by měla být jasná a stručná. Měla by obsahovat všechny náležitosti a přesné znění předmětu smlouvy. Důležitý bod je uvedení kupní ceny a způsob jejího placení. Ideální způsob placení je uložení peněz do úschovy.

 • Dobrá rada nad zlato

  Rčení, které vám může ušetřit mnoho peněz i problémů. Koupě nemovitosti je věc, kterou děláte mnohdy jen jednou za život a tak nemusíte být seznámení s obsáhlou právní problematikou. Ideální je konzultovat všechny kroky s právníkem, kterého si vyberete vy sami. Solidní realitní kanceláře s tímto nebudou mít určitě problém.

Publikováno 20 prosince 2017

Poslední články: