nahoru

Registry dlužníků: Víte o těch nejznámějších?

Když se řekne registr dlužníků, mnohým lidem majícím ještě nějaké nesplacené závazky naskočí husí kůže. Ano, registry dlužníků slouží jako seznamy, v nichž jsou zapsány osoby, které nedokážou dostát svým závazkům. Důvod jejich vzniku je vcelku jednoduchý. Měly by ochránit jak poskytovatele půjček, tak i samotného dlužníka. Poskytovatel bude mít po nahlédnutí jakousi jistotu dostatečné, nebo naopak minimální bonity žadatele. Dlužník zase nedostane druhou šanci k získání půjčky. Ta by samozřejmě jeho situaci ještě zhoršila a vše by ho vedlo do dluhové spirály. Pokud jste o registrech dlužníků něco slyšeli, ale moc o nich nevíte, jste na správném místě. V tomto článku se na ně totiž zaměříme mnohem podrobněji.

NRKI – nebankovní registr klientských informací

Jestliže si člověk půjčuje u nebankovní společnosti a nesplácí, pak bude jeho jméno uvedeno v nebankovním registru klientských informací. Ten je označen zkratkou NRKI a podnětem pro zápis do něj může být klidně také půjčka na splátky bez registru a mnohé jiné nebankovní úvěry. Tradičně bývají v NRKI zapsány osoby, jež využily služeb P2P úvěrů, leasingu a jiných produktů. Do NRKI může nahlédnout za poplatek prakticky každý. Pokud tedy budete žádat o půjčku, pak si vás nejspíše její poskytovatel tímto jednoduchým způsobem prověří. Počítat byste měli s tím, že vedeni budete v NRKI ještě celé 4 roky poté, co se vám podaří splatit onen úvěr, kvůli kterému v seznamu figuruje vaše jméno.

BRKI – bankovní registr klientských informací

Pro bankovní půjčky je specifický bankovní registr klientských informací označovaný zkratkou BRKI. Informace o dlužnících se tady objevují poté, co nejsou schopni splácet své závazky v některých z bankovních domů. Přístup do tohoto registru mají nejenom všechny banky, ale i mnohé nebankovní instituce. Jakýkoli poskytovatel půjček tak má šanci o potenciálním klientovi z hlediska jeho bonity zjistit všechno.

Nejznámějším registrem je SOLUS

Stále nejrozšířenějším registrem je bezesporu SOLUS. Jedná se o Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům. V tomto registru jsou uváděni všichni dlužníci bez rozdílu. Je fakticky úplně jedno, jestli nestíhají splácet bankovní nebo nebankovní půjčky. Původcem může být jak velký dlouhodobý úvěr, ta i půjčka na pouhých několik málo dní. Typickým příkladem může být třeba micro půjčka od Ferratum. Záznam se tady ale neobjeví automaticky, když prostě nestihnete jednu splátku. Zaznamenáni jste v registru až v momentu, kdy neuhradíte druhou splátku po sobě. Informace, jež se vás týkají, budou v registru po dobu tří let od doby, kdy splatíte své závazky. Záznam z tohoto registru může získat prakticky kdokoli, kdo uhradí poplatek a požádá o něj.

Publikováno 11 prosince 2018

Poslední články: