nahoru

Jak ušetřit za elektřinu?

Elektrická energie patří mezi nezbytné položky v rozpočtu každé domácnosti. Jak na ní ušetřit a zároveň se nemuset zbytečně omezovat?

Úvod > Články > Jak ušetřit za elektřinu
Jak ušetřit za elektřinu

Změřte, jak moc plýtváte

Vhodná je kontrola spotřeby, což zajistíte například internetovou službou, která bude vaši spotřebu sledovat, a vy ji hned uvidíte. Jakmile opouštíte dům, vypněte vše, co můžete, taktéž v noci nebo přes den. Pomoci může i dálkově přes počítač ovládaná zásuvka.

Tipy, jak ušetřit za elektřinu

Ceny elektřiny zatěžují peněženky stále více a více. Ale i za elektřinu se dá platit méně. Pomůže například změna dodavatele, úsporné spotřebiče i šetrné chování všech členů rodiny. Co dělat a jaké jsou možnosti, abyste začali šetřit ještě dnes?

 • Změna dodavatele může být chytrým krokem

  Pokud změníte dodavatele elektřiny, můžete ušetřit až 20% nákladů za ni. Projděte si nabídku konkurenčních společností a zvolte si i vhodný tarif, který bude odpovídat vaší spotřebě. Každá domácnost může mít jiné parametry.

 • Sviťte úsporně

  Moderní LED žárovky jsou účinnější než ty známé „úsporné“, mají velmi nízkou spotřebu, okamžitě nabíhají na plný výkon, nevadí, pokud je opakovaně rozsvěcíte a zhasínáte, mají dlouhou životnost na a výběr je z několika typů světla. Sice do nich musíte více zainvestovat, tato investice se ale vrátí.

 • Nové spotřebiče nakupujte s rozmyslem

  Máte velmi starou ledničku nebo pračku? Vyplatí se koupit novou, nejlépe nejvyšší úsporné třídy. Na druhou stranu, pokud máte spotřebič relativně nový a dobře sloužící, nevyměňujte jej ihned za nějaký jen o trochu úspornější, když ten stávající ještě dobře funguje. Lednici pravidelně odmrazujte, využívejte k praní noční proud, a při nákupu elektroniky si vždy dobře propočítejte úsporu za energie. Také se vyplatí používat notebook namísto stolního počítače, pokud to povaha činností, které na něm vykonáváte, dovoluje.

 • Zateplete dům

  Vyměňte stará okna a dveře za nové, investujte do zateplení fasády. Tento krok se bezesporu vyplatí, což si můžete potvrdit z energetického posudku budovy, a také zvýší komfort vašeho bydlení. Samozřejmě, že zateplením ušetří na elektřině pouze ti, kteří vytápí pomocí elektrické energie. Ostatní ušetří na plynu či tuhých palivech, podle toho čím vytápějí svá obydlí.

Publikováno 19 října 2016

Poslední články: