nahoru

Exekuce postihují už i střední třídu – jak z ní ven?

Možná znáte někoho ve svém okolí, kdo se dostal do exekuce, nebo dokonce exekuce hrozí vám samotným. Exekuce postihuje stále více domácností a dokonce už i střední třídu. Podle statistik je každý 10 občan České republiky zatížen exekucí a stává se z toho celospolečenský problém. Jak se z exekuce vymanit a předejít osobnímu bankrotu?

Důsledky předlužení a exekuce

Předlužení domácností se negativně odráží na ekonomice. Lidé v exekuci často ztrácejí motivaci hledat si práci, objevují se u nich zdravotní potíže ze stresu a mnohdy končí na sociálních dávkách. Nezřídka se zadlužení lidé dopouštějí trestných činů. V poslední době se na Poradnu při finanční tísni se obrací až třetina lidí se středními a vyššími příjmy, kteří se do exekuce dostali kvůli tragickým událostem v rodině nebo špatným rozhodnutím.

Oslovte nejprve své věřitele

Jestliže vám hrozí exekuce a nemáte peníze na úhradu závazků, zkuste oslovit své věřitele a požádejte je o nový splátkový kalendář. Pokud vám vyjdou vstříc, mohou vám snížit splátky a prodloužit dobu splatnosti. Solidní poskytovatelé obvykle vaší žádosti vyhoví, protože se tím zvýší jejich šance, že svou pohledávku dostanou zpět.

Požádejte o konsolidaci půjček

Banky a některé nebankovní společnosti nabízejí možnost konsolidace půjček, kdy spojí všechny vaše závazky do jednoho. To vám přinese tu úlevu, že zpřehledníte své půjčky a budete platit pouze jednu splátku, jejíž výše bude podstatně nižší než součet všech stávajících splátek. Bankovní konsolidaci mohou využít pouze lidé s dobrou platební morálkou, nebankovní konsolidaci i osoby s negativními záznamy v registrech dlužníků.

Oddlužení jako krajní řešení

Exekuci se dá zdárně vyhnout, jestliže požádáte krajský soud o oddlužení. O co se jedná? K oddlužení můžete přistoupit v momentě, kdy máte dluhy u minimálně dvou věřitelů a do pěti let zvládnete splatit 30 % všech registrovaných dluhů. Po tuto dobu si musíte vystačit jen s životním minimem. Veškeré příjmy nad toto minimum plynou na úhradu závazků.

Publikováno 20 listopadu 2017

Poslední články: