nahoru

Kdy se vyplatí pojištění schopnosti splácet?

V jakých případech je rozumné sjednat si pojištění schopnosti splácet a kdy to jsou zbytečně vyhozené peníze? Volitelné pojištění u půjček a hypoték.

Pojištění není levnou záležitostí

Při sjednání úvěru nebo hypotéky vám většina finančních společností automaticky nabídne pojištění schopnosti splácet. Čím je úvěr vyšší, tím roste cena pojištění a tím více to půjčku prodraží. Jenže se můžete dostat do situací, kvůli kterým nebudete schopni půjčku splácet. Za jakých okolností by vám toto pojištění pomohlo?

Proti čemu se můžete pojistit?

Finanční společnosti nabízejí různé pojistné krytí. Nejčastěji se můžete pojistit pro případ:
  • ztráty zaměstnání
  • pracovní neschopnosti
  • trvalé invalidity
  • smrti

Záleží na vašem uvážení, proti jakým rizikům se chcete nechat pojistit. U hypoték se splatnostní dvaceti let můžete na pojištění celkem zaplatit desetitisíce až statisíce korun.

Pozor na karenční dobu

Pojištění schopnosti splácet se však nevztahuje od počátku doby, kdy u vás dojde k platební neschopnosti, ale obvykle až od druhého měsíce. Finanční společnosti za vás neplatí splátky dlouhodobě. V případě pracovní neschopnosti pokryjí asi jeden rok, při ztrátě zaměstnání asi šest měsíců. U invalidity III. stupně a v případě smrti finanční společnosti úvěr doplácejí. Tyto společnosti ale mohou mít nastaveny tzv. karenční (čekací) lhůty, tzn., že úvěr nesplatí při úmrtí nebo invaliditě nastalé v prvních dvou letech pojištění.

Pojištění nahraďte finanční rezervou a rizikovým pojištěním

Pečlivě si prostudujte smluvní podmínky, protože pojištění se nevztahuje na všechny formy výpovědi a pojistné události jsou striktně nastaveny. Mnohem lepší je vytvořit si finanční rezervu na pokrytí výdajů na dobu 6 měsíců a uzavřít si klasické rizikové pojištění pro případ invalidity III. stupně a smrti. Některé finanční společnosti poskytují ke sjednání pojištění slevu na úrokové sazbě úvěru, ale je dobré si spočítat, zda se vám ta sleva vyplatí.

Publikováno 3 ledna 2017

Poslední články: